Pulberkustuti võib kasu asemel tekitada tohutu kahju!

Pulberkustuti võib kasu asemel tekitada tohutu kahju!

Pulberkustuti on suurepärane tööriist- odav, efektiivne, sekunditega kasutusvalmis ja sobib enamike põlevmaterjalide kustutamiseks. AGA on palju näiteid olukordadest, kus pisikese põlengu kustutamisel tekitatakse hoopis sadadesse tuhandetesse eurodesse küündiv kahju. 

Elektroonikatööstuses tossas roboti emaplaat. Pulberkustuti kasutamise tagajärjel hävitati lisaks kaks selle kõrval olevat automaatikaseadet. Tulemuseks kolme võtmetähtsusega aparaadi rikkumine ja rohkem kui nädal kestnud tootmisseisak.

Miks see nii on?

Kui oled käinud tuleohutuskoolitusel, siis oled kindlasti märganud, milline vahva tolmupilv tulekustuti rakendumisel vallandub. Kujuta nüüd ette seda siseruumis.

Pulberkustuti sisaldab anorgaanilistest sooladest koosnevat pulbrit ja selle kustutusefekt põhineb põlemisreaktsiooni keemilisel pärssimisel ja põlevaine isoleerimisel peene soolatolmuga. Siinkohal pööraksime tähelepanu just soolatolmule, mis tungib sisse kõikvõimalikest avaustest ja pragudest. Kui soolad puutuvad kokku metallidega, tekib korrosioon, mis omakorda viib elektrilühisteni. Eriti tundlik on elektroonika, mis rikneb praktiliselt koheselt, selle puhastamine pulbrist on ääretult keerukas ja teatud juhtudel suisa võimatu. 

Mida teha?

Ilmselgelt pole nüüd mõistlik hakata ummisjalu pulberkustuteid likvideerima vaid tegutse pigem järgmiselt:

  1. Vii läbi objekti või ruumipõhine riskiahindamine, mille käigus selgita välja võimalikud tagajärjed pulberkustuti kasutamisel.
  2. Otsusta, kas mõistlikum oleks alternatiivina kasutada CO2 või vahtkustutit.
  3. Arvesta, et kustutusomadustelt on pulberkustuti efektiivsem kui vaht või CO2 ning kuna hoonesse planeeritud tulekustutite koguse kalkuleerimisel on enamikel juhtudel lähtutud just pulberkustuti efektiivsusest, võib juhtuda, et kahe pulberkustuti asemel pead teisi kustuteid paigaldama rohkem. 
  4. Kui ruumis on lisaks elektroonikaseadmetele mööblit, autorehve vms, siis pane vaht- või CO2 kustuti pulbrile lisaks.
  5. Kui seinal on kõrvuti pulber ja vahtkustuti, siis märgista mõlemad lisainfotahvliga, et kriisisituatsioonis kindlasti õige kustuti valik langetada.
  6. Hoolitse selle eest, et nii sina kui ka sinu kolleegid teaksid, kuidas, kus ja milliseid kustuteid kasutada.

Laia valiku erinevaid tulekustuteid, tekke ja muud tuleohutuskaupa leiad meie e-poest pood.safest.ee.